WhatsApp

Gözyaşı Kanal Tıkanıklıkları ve Göz Sulanması

Gözyaşı Kanal Tıkanıklıkları ve Göz Sulanması

Gözyaşı Kanal Tıkanıklıkları ve Göz Sulanması

Göz yaşı ne işe yarar?
Gözyaşı, göz dış yüzeyi canlılığının ve saydamlığının korunmasında en önemli etkendir. Gözyaşı bezleri tarafından sürekli salgılanan gözyaşı, göz kapaklarının hareketleri ile göz yüzeyine yayılır ve gözyaşı boşaltım yolu ile buruna boşalır. Göz yaşı boşaltım yolu göz kapağı içindeki ince kanalcıklar, gözyaşı kesesi ve gözyaşı kesesini buruna bağlayan kanaldan oluşur.

Göz sulanması neden ortaya çıkar?
Göz sulanması toplumda sık rastlanan bir yakınmadır. Sıklıkla, göz dış yüzeyinin iltahabi veya mikrobik hastalıkları, göz kapağı konum bozuklukları ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkar.

Göz yaşı yolu tıkanıklığının en önemli belirtileri nelerdir?
Gözyaşı yolu tıkanıklığının en önemli belirtileri; gözde sulanma, göz kapağı kenarında çapaklanma, göz yaşı kesesi bölgesine dokunmakla iltihaplı sıvı çıkışı ve göz yaşı kesesi bölgesinde şişme, kızarma, hassasiyet ve ağrıdır.

Gözyaşı boşaltım yolu tıkanıklığı hastalığının teşhisi nasıl konur?
Gözyaşı boşaltım yolu tıkanıklığı tanısı, göz hastalıkları uzmanı tarafından yapılan klinik muayene sonucu konur. Yapılan ayrıntılı muayene ile göz sulanmasına neden olabilecek diğer nedenler araştırılır. Gözyaşı yollarına sıvı verilmesi (lavaj) işlemi ve/veya göz yaşı yolları görüntülemesi (dakriyosistografi) işlemleri hekimin gerek görmesi durumunda uygulanır. Gözyaşı yollarına sıvı verilmesi işleminde hastanın boğazına sıvı gelirse göz yaşı yolları açıktır, sıvı gelmemesi durumunda ise gözyaşı yollarının kapalı olduğuna hükmedilir. Göz yaşı yollarının kapalı olması durumunda cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Göz yaşı boşaltım yolu tıkanıklığının tedavisi:
Gözyaşı yolları tıkanıklığının tedavisi cerrahidir. Göz yaşı boşaltım yolu tıkanıklığı hastalığının ilaçla tedavisi yoktur. Göz yaşı boşaltım yolu tıkanıklığı tedavisinde gözyaşı kesesi ile burun boşluğu arasında yeni bir yol oluşturulur. Ameliyattan sonra 1 hafta süreyle gözlere damla tedavisi uygulanır ve cilt bölgesindeki dikişler alınır. Tedavi sonrasında hastalarımızın %95’inde, tıkanıklığa bağlı olarak gelişen iltahabi durum iyileşmekte ve hastaların göz sulanması şikayetleri gerilemektedir.

Yukarı Çık